Detoxikace: otázky a odpovědi

1. Co je to detoxikace? 

 

Přirozený proces, kdy tělo odbourává toxiny a odpadní látky, které vznikají přijímáním stravy, sportem i běžnými činnostmi. Detoxikaci provádí játra, ledviny, střeva a pokožka. 

 

2. Je potřeba ještě dělat něco navíc? Přirozená detoxikace těla nestačí? 

 

V dnešní době je běžná detoxikace obvykle nedostatečná. Tělo má přirozený rytmus, který se vyvíjel po tisíce let. Za posledních 100 let jsme navíc přidali znečistěné životní prostředí, vysoce zpracované potraviny s málo živinami, cigarety, alkohol, stres. Na toto není tělo nastavené a nestíhá se zbavovat všech toxinů. 

 

3. Proč tělo nestíhá přirozenou očistu? 

 

Tělo funguje následovně: přijímá stravu, tráví, vstřebává živiny (dochází k látkové výměně), čistí se a zbavuje odpadních látek. Tento proces však nefunguje zároveň, pokud se znovu najíme, tělo se začne hlavně věnovat trávení stravy a omezí očistu od toxinů, které zůstávají v těle.

 

4. Jak poznám, že je tělo zaneseno toxiny a potřebuje detox? 

 

Ukazatelů je více: 

 

únava

snížená imunita a pomalý metabolizmus

zadržování vody a otékání rukou a nohou

bolest hlavy 

chronická rýma 

akné 

stavy úzkosti a smutnu

 

5. Jak na správnou detoxikaci? 

 

Nejíst a hodně pít. To je vše. Tělo se nezatěžuje trávením a spustí proces očisty naplno.

 

6. Jak dlouho detoxikaci držet? 

 

Zkráceně řečeno, dokud se nebudete cítit dobře. Většinou je to doba 3-5 dní. Pokud jsou pro vás detoxikace novinkou, začněte klidně s jedním dnem a za týden zopakujte a prodlužte dobu půstu. 

 

7. Jak se detoxikace projeví? 

 

Nejdřív může být očista mírně nepříjemná. Tělo se zbavuje toxinů ve vyšší míře, to se může projevit například horší pletí nebo únavou. Poté přichází pocit odlehčení a energie. Ustoupí i počáteční pocity hladu. 

 

8. Lze detoxikaci těla podpořit? 

 

Ano. Čerstvými šťávami z ovoce a zeleniny, bylinnými čaji a dostatkem vody. Tělo ke svému fungování potřebuje celkem 13 vitamínů a 25 minerálů a další mikronutrienty. Některé z nich si tělo ukládá do zásoby, jiné se musí doplňovat každodenně. Mnoho z nás trpí jejich nedostatkem. Z čerstvých šťáv se do těla vstřebají nejrychleji a nezatěžují jej během očisty.

 

9. Lze vitamíny brát v tabletkách a vynechat ovoce a zeleninu? 

 

Kvalitní (!!!) vitamínové doplňky stravy nikdy neuškodí. Zajistí vyvážený příjem vitamínů i z ovoce, které není v sezóně. Čerstvé ovoce a zelenina obsahují celé spektrum živin a mikronutrientů, které podporují zdraví. Vitamíny a minerály jsou pouze částí z nich. Jejich množství a vliv na zdraví jsou stále v procesu studie, proto je vhodné čerstvé suroviny z jídelníčku nevynechávat. 

 

10. Co od detoxikace těla očekávat? 

 

Očista má komplexní vliv na fyzické i psychické zdraví. Ihned se dostaví lepší spánek a více energie. Podpoří imunitu a metabolizmus. Detox se hodí i jako začátek diety - zlepší stravovací návyky a urychlí hubnutí. Dlouhodobě umí pravidelní detoxikace léčit a předcházet nachlazením i generačním onemocněním. 80% z nich je totiž důsledek špatného životního stylu a oslabení těla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu